AAAMath.com
Sorted by Grade Level
Contact AAA Math Contact AAA Math      Contact AAA Math Buy the AAA Math CD      AAA Math en Español Spanish version

Sorted by Subject

Unit TotalLearn LearnTable of Contents Table of Contents
Practice PracticeNext Lesson Next Lesson
Play PlayPrevious Lesson Previous Lesson
Explore Explore Feedback Feedback

Practice Your Spelling List

States of the United States

Nations of the World

 

Cost Based on Unit Price

The total cost of a number of items may be calculated when the unit cost is known and the quantity that will be purchased is decided. For example, if a caterer will serve a meal for $6.25 per person and 100 people will be served, the total cost will be $6.25*100 or $625.

You may also need to calculate total cost based on unit cost and number of items when you are ordering several items of the same kind.






What is the total package cost?

Note: Your answer should begin with a dollar sign (e.g. $2.36 not 2.36)

    


You have correct and   incorrect.  This is percent correct.

Return to Top


Play
PlayGameWhat is it?Best Score
How many correct answers can you get in 60 seconds?
Extra time is awarded for each correct answer. Play longer by getting more correct.
How fast can you get 20 more correct answers than wrong answers?

Sudoku

Timez Attack Multiplication Video Game

Return to Top

Math Lessons by Grade
Math Topics

Math Resources

Spelling Lessons by Grade

Vocabulary Lessons by Grade

Geography

WorldPlenty.com

Other Interests

Return to Top



Copyright © 2009 J. Banfill. All Rights Reserved. Legal Notice

Copyright (C) 2009 J. Banfill. All Rights Reserved.