AAAMath.com
Sorted by Grade Level
Contact AAA Math Contact AAA Math      Contact AAA Math Buy the AAA Math CD      AAA Math en Español Spanish version

Sorted by Subject

Unit PriceLearn LearnTable of Contents Table of Contents
Practice PracticeNext Lesson Next Lesson
Play PlayPrevious Lesson Previous Lesson
Explore Explore Feedback Feedback

Practice Your Spelling List

States of the United States

Nations of the World

 

Unit Price of Items

The unit price of an item is the cost for each unit. The unit price may be calculated for several reasons. It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes. It may be used to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be resold or divided among several people with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.






What is the unit price?

Note: Your answer should begin with a dollar sign (e.g. $2.36 not 2.36)

    


You have correct and   incorrect.  This is percent correct.

Return to Top


Play
PlayGameWhat is it?Best Score
How many correct answers can you get in 60 seconds?
Extra time is awarded for each correct answer. Play longer by getting more correct.
How fast can you get 20 more correct answers than wrong answers?

Sudoku

Timez Attack Multiplication Video Game

Return to Top

Math Lessons by Grade
Math Topics

Math Resources

Spelling Lessons by Grade

Vocabulary Lessons by Grade

Geography

WorldPlenty.com

Other Interests

Return to Top



Copyright © 2009 J. Banfill. All Rights Reserved. Legal Notice

Copyright (C) 2009 J. Banfill. All Rights Reserved.